Актуелниот француски фудбалски првак ПСЖ со убедлива победа од 5-0 на гостувањето кај Клермонт тргна во одбрана на титулата под водство на новиот тренер Кристоф Галтие.

На воведниот натпревар на ПСЖ во новата сезона блескаше бразилско – аргентинскиот тандем Нејмар – Меси.

Бразилецот Нејмар постигна еден гол и додаде три асистенции, додека Меси го зачини натпреварот со два гола во завршните десет минути,

Француското првенство во петокот го отворија Лион и повратникот во елитното друштво Ајачио, а домаќините триумфираа со 2-1.