Животот во Германија во 2023 година беше малку поскап од вообичаено. Така на пример, апартман од 26 м2 чинеше 310 евра месечно плус 35 евра за
струја, а за 45 квадрати стан ќе требаше да платите 650 евра плус 45 евра за електрична енергија. Билетите за автобусите или билетите за воз за едно
возењето чинеа 2,25 евра и за целодневното возење 5,30 евра.

Еве ги цените и на храната, а самите направате споредба со нашите цени. Ќе забележите дека многу прехранбени производи имаат исто ниво како и во нашите маркети што е посебно депресивно за нас. Погледајте ги цените тука, секако изгледајте го и видеото:

Домати, 2,99 евра за кг.

црвен кромид 1,99 евра за кг

лук – 6,90 евра за кг

ѓумбир 3,89 евра за кг

зелен лимон 0,49 евра за еден лимон

1/2 кг лимови – 1,29 евра

500 гр. кафеав шеќер – 1,99 евра

1 кг брашно – 0.79 евра

250 гр. црн пипер – 7,99 евра

14 гр. ловоров лист – 2,99 евра

1 литар зејтин – 2,67 евра

1/2 литар маслинов зејтин – 5,99 евра

1 литар оцет – 2,5 евра

пакување со 6 јаболка – 1,39 евра

банани 1 кг – 1,09 евра

500 грама грозје – 1,99 евра

1 кг мандарини – 3,32 евра

еден ананас – 2,99 евра за парче

киви – 0,59 евра за парче

авокадо – 1,99 евра за парче

модар патлиџан – 3,99 евра за кг

кинеска марула – 1,59 евра за кг

1/2 кг брокули – 1,59 евра

1 кг моркови – 1,39 евра

зелка – 0,79 – 1,49 евра

компири – 1,66 евра за кг

шпагети 500 гр. – 0,99 евра

1 кг ориз – 2,49 евра

кроасан путер – 0,55 до 0,75 евра за парче

леб на парчиња – 1,49 евра

500 гр. овесни снегулки – 0,99 евра

750 гр. корнфлекс – 2.09 евра

чоколаден корнфелкс 330 гр. – 2,79 евра

500 мл мед – 6,99 – 12,49 евра

путер од кикирики – 3,49 евра

џем од јагода – 2,39 евра

1 л. млеко – 1,99 евра

175 гр. кашкавал ан парчиња – 2,69 евра

150 гр. овошен јогурт – 0,85 евра

10 јајца – 2,39 евра

100 гр. нес кафе – 6,49 евра

200 гр. рошеро чоколадо – 3,79 евра

300 грама мм чоколадни бомбони – 1,99 евра

конзерва месен нарезок 340 гр. – 2,79 евра

540 гр. виршли – 3,99 евра

80 гр. сланина – 2,59 евра

100 гр. лосос филети – 2,99 евра

185 грм туна во конзерва – 1,49 евра

90 гр. сардина конзерва – 1,49 евра

1,1 кг пилешки копан со надкопан – 3,99 евра

400 гр. пилешки гради – 4,99 евра

550 гр. пилешки крилца – 2,49 евра

600 гр. пилешки копани – 3,49 евра

500 гр. мелено јунешко – 4,99 евра

500 грама мелено свинско – 3,29 евра

1 кг свинска шницла – 7,99 евра

1 кг свински џигер – 3,99 евра

1 кг свинско ребро – 7,49 евра

јунешко 10 – 12 евра за кг

400 гр. кокосово млеко – 0,99 евра

грав во конзерва – 1,59 евра

500 мл доматен сос – 0,95 евра

2 л. ариел прашок за перење – 10,95 евра

10 парчиња тоалетна хартија – 5 евра

500 мл детергент за садови – 1,15 евра – 1,65 евра

75 мл паста за заби – 1,75 евра – 2,95 евра

500 мл шампон – 6,75 евра

доув сапун – 1,19 евра