Значи, има една храна што ќе сакате да ја јадете ако сакате да ја намалите зголемена простата. Простатата е жлезда што се обвива околу овој мал канал под мочниот меур, која треба да биде како големина на орев и кога станува поголема го попречува протокот на урина и тоа може да ве држи будни навечер. Зголемената простата може да се претвори и во ситуација со рак, а името што го користат за оваа зголемена простата се нарекува бенигна хиперплазија на простатата.

Теоријата е, за да се зголеми простатата, треба да имате одредени видови на хормони кои ја активираат. Еден од нив се нарекува тестостерон, бидејќи тестостеронот е анаболичен хормон кој им помага на вашите мускули да растат. Така, тестостеронот, со помош на одреден ензим, ќе се претвори во DHT што е помоќна форма на тестостерон. Очигледно, овој DHT е вклучен во зголемувањето на простатата. Значи, механизмот на еден од најпродаваните лекови за оваа состојба го инхибира тој ензим за намалување на DHT. Како што старееме, тестостеронот се намалува, DHT исто така се намалува, а исто така како што стареат мажите, простатата се зголемува. Па, како може тоа да биде решение бидејќи DHT е нормално помал како што старееме? Многу е збунувачки. Значи, со други зборови, очигледно вистинскиот проблем е што како што старееме, тој ензим ја зголемува својата активност, а со тоа ви дава повеќе DHT и создава подлабок ефект врз простатата.

Што се однесува до врвниот лек (што нема да го спомнам), открија дека со земање на лекот можете да го намалите зголемувањето на вашата простата за околу 23%. Но, има некои мали помали компликации/несакани ефекти: намалено либидо, зголемен ризик од рак на простата, како и синдром кој може да се појави кога ќе престанете да го земате лекот. А тој синдром има и други несакани ефекти како знаци на самоубиствени импулси, атрофија на пенисот и развој на ткивото на дојката. Но, освен тоа, тоа е сосема во ред.

Прашањето е дали постои природен инхибитор на овој ензим? Одговорот е да. Во една студија, тоа покажа дека може да го намали ризикот од зголемена простата за 21% и рак на простата. Овој природен ензимски инхибитор, исто така, го намалува воспалението и има многу моќен антиоксидативен ефект. Се нарекува ликопен. Сега, ликопенот се нарекува каротеноид, што е еден вид категорија на многу различни соединенија од растително потекло, а ликопенот го има во лубеницата, морковот, па дури и во грејпфрутот. Но, ако сакате да добиете голема количина на ликопен, тогаш треба да знаете дека можете да го добиете од доматите. Ако можете да ги набавите од вашата градина или од пазар, тоа би било одлично. Можете да го добиете преку конзервирани домати или сос од домати или доматна паста бидејќи очигледно ликопенот во доматите станува биодостапен кога ќе го загреете доматот. Се разбира, не земајте доматен сос во кој е додаден шеќер. Земете го оној што е поприроден.

Сега, другата интересна работа за ликопенот е дека е соединение растворливо во масти, што значи дека ако готвите со домати, додадете малку маслиново масло бидејќи дополнителната маст со топлина ќе помогне да се извлече повеќе тој ликопен од него. Ако вклучите барем двапати неделно некој вид јадење со домати, без разлика дали овие домати се во вашата салата или во некој вид јадење, тоа би било навистина одлична работа за вашата простата.

Од други лекови за зголемена простата цинкот е на врвот на листата. Од друга страна, најлошата работа за простатата е млекото бидејќи во млекото има одредени хормони за раст кои можат да ја зголемат простатата. И уште кога бев на пракса, се сеќавам дека влегоа неколку постари мажи и ми објаснија дека секогаш кога ќе конзумираат млечни производи, кога ќе се разбудат следното утро, многу полошо мократ, веројатно поради зголемувањето на простатата. Така, млечните производи се нешто што би сакале да го избегнувате.

Сега кога ја знаете најдобрата храна за простатата, следното нешто што треба да знаете е што да избегнувате. Постојат четири работи што треба да се избегнуваат за да се спречи зголемена простата, и тоа го ставив во ова видео токму овде.