Времето во земјава ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност.

Во западните делови ќе дува умерен ветер од западен правец. УВ индексот е 9.

Утринската температура ќе се движи од 14 до 20  степени, а дневната температура од 29 до 39 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Во западните делови ќе дува умерен ветер од западен правец.

Утринската температура ќе достигне до 18 степени, а дневната температура до 37 степени.

Во првите два дена од наредната седмица се уште ќе биде топло, а во попладневните часови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Во среда ќе биде нестабилно на повеќе места и ќе дува засилен северозападен ветер, што ќе допринесе да има опаѓање на температурата за 7 до 9 степени.