Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Брисел се сретна со европските претставници.

Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти денеска разговараа, но не меѓу себе, туку на одвоени средби со европските претставници.

Покрај претставниците на ЕУ, Вучиќ и Курти разговарале и со таканаречената голема тројка – лидерите на Франција, Германија и Италија. Денеска нешто по 15 часот заврши првата средба на претседателот Вучиќ со европските претставници во Брисел.

„На состаноците зборувавме за сите клучни теми, а Србија јасно кажа дека сака да ги спроведе сите договори што се потпишани. Секогаш сме нагласувале само едно, тоа што го повторуваме 10 години, а тоа е дека Србија не може да го прифати членството на Косово во ОН, ниту независноста на Косово“, рече Вучиќ.

Како што рече, „хартијата што ја добивме на 21 октомври е добра основа за продолжување на преговорите“.

„Изразивме резерви за членството на Косово и Метохија во ОН. Подготвени сме за формирање на ЗСО, согласно предлозите што ги добивме, но ми се чини дека денес на сите им е јасно, без разлика на сите трикови, дека не станува збор за потпишување, туку за спроведување на потпишаното и договореното во меѓувреме“, рече Вучиќ и додаде дека е неопходно да се постигне напредок, а на сите во Европа ќе им биде јасно кој го кочи напредокот.

Одговарајќи на новинарски прашања, тој вели дека трудот што го добивме на 21 октомври се однесува на формирањето на ЗСО.

„Не можам да зборувам за детали, никаде не протече ниту еден детал. Тоа беше договорот“.

Како што истакна, „блиску сме до договор за енергетиката“.

„Електросевер утре има средба во Скопје. Работиме на ова прашање, и се трудиме да се однесуваме одговорно. За нас е важно, врз основа на принципите потпишани во 2015 година, Србија да може да финансира различни активности, како на пр. образование и здравство, а знаете колкаво е мешањето на овие прашања од Приштина“, рече Вучиќ.

Тој уште еднаш повтори дека е тешко да се разговара со оние кои одамна ја донесоа одлуката да ја признаат независноста на Косово, објави Телеграф.

„Секогаш кога се повикувате на Повелбата на ОН, на резолуциите на ОН, како што гледате во случајот со Израел и Палестина, сите се повикуваат на ОН. Но, кога станува збор за Србија, тие сакаат да ги избегнат ОН и Повелбата на ОН. Тоа е зошто позицијата на Србија е тешка и мислам дека нема да биде полесно во иднина. Ќе се бориме за опстанок, ќе ја задржиме резолуцијата 1244 и ќе го почитуваме меѓународното право“.