Украина не може да ја победи Русија без поддршка, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на денешната посетата на Осло, бидејќи новата помош од главните американски и европски сојузници на Киев и понатаму е блокирана.

-Не можете да победите без помош. Но, не можете да изгубите, бидејќи се што имате е вашата земја, им рече тој на новинарите, по разговорите со норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе.

фото: МИА архива