Припадници на специјалната единица „Алфи“ вечерва го приведоа бизнисменот Сеад Кочан, екс сопственикот на ТВ Нова, откако Судот ја одби неговата одлука за одложување на издржување на затворската казна.

Кочан е однесен во затворот Идризово каде треба да ја одлежи казната од 4 години и 8 месеци затвор.

Кочан последните денови се наоѓаше на одделние во болница, а според неофицијални информации, тој оттаму е изнесен без одобрение на лекар.

Инаку, Сеат Кочан е правосилно обвинет во случајот „Труст“ воден од корумираното СЈО.