Претседателот на САД Џо Бајден денеска во Белата куќа ја прими Светлана Тихановскаја, лидерка на белоруската опозиција,

„Ми беше чест да се сретнам денеска наутро со госпоѓа Тихановскаја во Белата куќа. САД се солидарни со Белорусија во нејзините стремежи кон демократија и универзални човекови права“, напиша Бајден на Твитер

Според Тихановскаја, средбата, траела петнаесет минути и била многу срдечна.

-Јас видов човек на кој не му е сеедно тоа што се случува во Белорусија. Му ги пренесов на господинот претседател нашите пораки, дека во Белорусија борбата не е геополитичка, дека тоа е наша борба против насилството, против беззаконието, изјави таа.

Лидерката на белоруската опозиција е во посета на САД веќе десет денови. Таа веќе се сретна со државниот секретар Ентони Блинкен, неговата заменичка Викторија Нуланд и други високи официјални лица. Таа имаше средба и со конгресмените, меѓу кои и Боб Менендес, претседателот на сенатскиот Комитет за надворешна политика.

Тихановскаја се надева САД да настапат како посредник во потенцијалните преговори меѓу опозицијата и власта на Лукашенко. Таа ги повика САД да го зголеми притисокот врз власта во Минск. Во разговор со новинарите откри дека предала список на белоруски претпријатија кои опозицијата смета дека треба да се најдат под американски санкции.