Поранешниот играч од средниот ред на Челзи, Клод Макелеле се врати во англискиот клуб како тренер, информира тимот од Лондон.

46-годишниот Французин ќе работи со млади играчи од академијата, како и со оние кои се позајмени во други клубови.

Макелеле играше за Челзи од 2003 до 2008 година, запиша 217 натпревари, освојувајќи го англискиот шампионат со тимот (двапати), ФА Купот и Лига Купот (двапати).

Во 2011 година, Макелеле ја започна својата тренерска кариера, работејќи за ПСЖ, Монако и Свонси, а исто така беше на чело на Бастија и белгиски Еупен, кој замина во средината на јуни.

Ова лето, неколку поранешни играчи веќе се вратија во Челзи: Менаџерот на тимот, Френк Лампард, Џоди Морис стана негов асистент, а Питер Чех сега е технички директор.

Во новата улога, Макелеле ќе работи заедно со други поранешни играчи во Лондон – Карло Кудичини, Пауло Фереира и Торе Андре Фло.