Кристијано Роналдо постигна четири голови и го одбележа синоќешниот дуел на португалската фудбалска репрезентација во Вилнус против домашната Литванија. Мечот заврши со 5:1 за Португалија.

На другиот дуел од 5.коло во Б-групата, Србија исто така на гостински терен славеше победа над Луксмбург со 3:1.

Лидер на табелата е Украина со 13 бода, Португалија има осум и натпревар помалку, Србија е трета со седум, Луксембург има четири, додека Литванија е последна со само еден освоен бод.