Џејсон Џонс е филмски продуцент, автор, активист, популарен водител на подкаст и работник за човекови права. Тој е претседател на Организацијата за образование и помош за човекови права (H.E.R.O.), позната по нејзините две главни програми, Проектот за ранливи луѓе и Movie to Movement. Тој беше првиот добитник на Орденот за пријателство во Источен Туркистан за неговото застапување на народот Ујгур. Џонс беше извршен продуцент на Bella и соработник на продуцентот на The Stoning of Soraya M. Неговите хуманитарни напори помогнаа милиони луѓе во Авганистан, Нигерија и Украина, како и центри за бременост и засолништа за жени низ Северна Америка. Џонс е постар соработник на The Stream и водител на шоуто на Џејсон Џонс. Автор е и на три книги, Трката за спас на нашиот век, Светот гори и неговата последна книга Големата кампања против големото ресетирање. Неговиот најнов филм, Divided Hearts of America, е достапен на Amazon Prime. СЗО: Нема да бидеме измамени повторно

Пишува: Џејсон ЏОНС

Кога Крис Куомо ќе излезе на телевизија за да признае дека има несакани ефекти од вакцината против Ковид, дали треба да го жалиме? Во искушение сме да се насмееме и да се радуваме. Куомо беше еден од најгласните кои плашеа дека владата треба да ја турне непроверената вакцина за КОВИД во наши раце, дури и во прегратките на нашите деца. Тој ја искористи својата новинарска платформа за да ги одбрани целосните фашистички политики на својот брат (тогашен гувернер) Ендрју Куомо. Тоа вклучуваше заклучување на бизниси во Њујорк, заклучување цркви, бескорисно затворање училишта и фрлање пациенти со КОВИД во старечки домови каде што убиваа илјадници постари лица – со чиста, чудна случајност зголемена стапка на смртност, што ги оправда гласачките ливчиња и измамата со која Џо Бајден влезе  во Белата куќа.

Не би било човечко целосно да ја потиснеме нашата перцепција за одредена … поетска правда. Но, ние мора да бидеме повеќе од луѓе, како што Христос бара и овозможува. Затоа, да се потсетиме на нашите непријатели – и на фактот дека тие сè уште се наши непријатели, и на нашата должност да се молиме за нивните души. Простувањето не значи заборавање.

Можете да се ослободите од токсичниот гнев кон некоја социопатска личност или зла институција, додека бидете целосно внимателни за опасноста во која се уште се наоѓате. Или заканата за вашите најсиромашни соседи, кои се многу помалку отпорни од вас. Таа рамнотежа на мир и заштитност опишува како треба да се чувствуваме за институциите на Дип Стејт, нашите медиуми контролирани од Владата, пасторите кои ја потрошија нашата доверба и најмногу за глобалистичките институции кои се обидуваат да владеат со нашите животи.

За да им помогнам на луѓето да развијат принципиелна будност во одбрана на човечкото достоинство и слобода, ја напишав мојата најнова книга, Големата кампања против големото ресетирање. Тоа го заснова нашиот отпор кон елитите и нивната античовечка агенда во безвременските принципи што Бог ги напиша на нашите срца, природниот закон.

Најважниот единствен фронт на кој мораме да се бориме со тој отпор во моментов е нешто што звучи како заплет од филм за Џејмс Бонд: Глобален договор смислен и ревидиран со нулта транспарентност кој ќе го надмине целиот суверенитет на граѓаните во секоја земја на земјата и да ги предаде автократските овластувања на неизбраните бирократи – без судска жалба. Одеднаш, луѓето во Унгарија, Шри Ланка, Алабама и Колорадо ќе бидат предмет на каприците на службениците за јавно здравје избрани зад сцената од моќни странски противници како Кина. Не, тоа не е некој филмски синопсис. Тоа е вистинската агенда на Договорот за пандемијата на Светската здравствена организација, кој е на дневен ред да помине на претстојниот состанок на СЗО, со целосна поддршка на администрацијата на Бајден.

Како што известува Коалицијата за суверенитет, речиси половина од највисоките правни власти во нашата земја ги предупредуваат Американците што доаѓа: Дваесет и двајца државни обвинители го додадоа својот глас кон растечкото противење на планот на администрацијата на Бајден да се согласи за само 18 дена за два договора за кои сè уште преговара Светската здравствена организација (СЗО). Под раководство на јавниот обвинител на Монтана, Остин Кнудсен, високите правни службеници на овие држави ги отфрлија овие договори кои ќе имаат ефект на префрлање на уставната одговорност на нивните држави за одлуките за јавно здравје на генералниот директор на СЗО, Тедрос Гебрејесус. Нивната крајна линија е:

„Ние ќе се спротивставиме на секој обид да и овозможиме на СЗО директно или индиректно да постави јавна политика за нашите граѓани“. Тие јавни обвинители напишаа:

Како главни правни службеници на нашите држави, ние се спротивставуваме на два инструменти кои се во преговори кои би можеле да и дадат на Светската здравствена организација (СЗО) невидени и неуставни овластувања над Соединетите Држави и нејзиниот народ…. Во различен степен, овие мерки ќе го загрозат националниот суверенитет, ќе го поткопаат авторитетот на државите и ќе ги загрозат уставно загарантираните слободи. На крајот на краиштата, целта на овие инструменти не е да се заштити јавното здравје.

Тоа е да се отстапи овластување на СЗО – конкретно на нејзиниот генерален директор – да ги ограничи правата на нашите граѓани на слобода на говор, приватност, движење (особено патување преку граници) и информирана согласност. Како што објави Фокс њуз, сите 49 републикански сенатори му напишаа на претседателот Бајден барајќи да ги повлече САД од патот на овој смртоносен чекор. Активистите за слобода ширум светот предупредуваат за радикалните опасности за слободата и демократското одлучување што ги носи овој заднински договор склопен од глобалните кабали. Дали сеуште доживувате дежа ву? Се сеќавате ли кога гигантите на социјалните мрежи како YouTube ги затворија сметките на познатите епидемиолози и истражувачи за вакцини како што е д-р Роберт Мелоун, замолчувајќи ја бесплатната дебата за најдобриот одговор на КОВИД, со образложение дека тоа едноставно ги следело упатствата на СЗО? Но, повеќето од нас едноставно го сфатија тоа: О, нашата слобода на говор штотуку ја одземаа корпорациите вредни милијарди долари кои работат со неизбрани странски бирократи, наводно за да „спасат животи“. Што друго е ново? Паниката за време на КОВИД беше тест за целосна контрола на нашата мисла, оправдана со „криза“. Тој експеримент успеа над најлудите соништа на неговите автори, а сега истите луѓе се подготвени да ја објават следната „вонредна состојба“, веројатно под изговор за климатските промени. Тоа веќе се случува во Европа, каде што владите го заземаат обработливото земјиште, го потиснуваат производството на храна и ги забрануваат политичките партии кои не се согласуваат. На американските брегови, дали некогаш сте се запрашале зошто толпи бунтовници ги гаѓаат статуите на американските основачи, го палат нашето знаме и ја осудуваат нашата земја како „фундаментално расистичка“?

Еве го вашиот одговор: овие толпи работат со нашите елити, кои ги ослободуваат од затвор и организираат отфрлање на сите обвиненија. Тие елити ја мразат и се плашат од моќта на обичните луѓе и длабоко негодуваат за ограничувањата на нивната моќ наметнати од „архаичните“ институции како што е Уставот на САД. Сега, ако САД го потпишат Договорот за СЗО, администрацијата на Бајден ќе ги има сите потребни алатки за едноставно да го надмине тој Устав, во име на „заштита на јавното здравје“. Во проектот „Ранливи луѓе“, работиме ширум светот помагајќи им на жртвите на груби, нехумани одлуки донесени од нашите владетели – секогаш под изговор за промовирање „правда“ или „спасување животи“. Им помагаме на Авганистанците кои работеа како преведувачи за американската војска, кои режимот на Бајден ги напушти, на христијаните кои се цел на фундаменталистите во Нигерија и на цивилите заробени во конфликтот во Газа. Ги гледаме бруталните ефекти на теренот на високите, елитистички политики кои тврдат дека им служат на утописките цели. Поголемиот дел од времето, можете да ги откриете вистинските мотиви зад таквите одлуки: страста за моќ, алчност и презир кон слабите. Големиот христијански мислител Рене Жирар предвиде дека ќе се соочиме со вакви времиња. Тој предупреди дека оние кои се гладни за моќ и задоволство ќе научат да се појавуваат како ангели на светлината. Тој дури и даде име на оваа идеолошка игра на доверба, „виктимизам“, што е стратегија на грабање богатство и моќ преку преправање дека им служи на невините и на угнетените. Не паѓајте на тоа. Дајте им до знаење на вашите сенатори дека Американците никогаш повеќе нема да се превртат и да играат мртви игри.