Американскиот претседател Џо Бајден беше гостин на годишната вечера на клубот и фондацијата Гридирон. Тој ја искористи својата прилика да укаже на грешките на поранешниот претседател и неговиот политички ривал Доналд Трамп, а во исто време ги негираше сите критики за себе.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во неделата во Вашингтон дека двајца кандидати ја добиле номинацијата на нивните партии за претседател, но дека еден е премногу стар и ментално неподобен за таа работа.

-Другиот су јас, се пошегува Бајден.

На годишната вечера, пишува АП, Бајден упатил различни обвинувања против републиканецот Доналд Трамп и посочил моменти кога 77-годишниот поранешен претседател направил грешка, притоа отфрлајќи ги сегашните критики дека неговото сеќавање е матно и дека изгледа збунето.

– Немојте да му кажете, тој мисли дека се кандидира против Барак Обама, така рече, рече 81-годишниот Бајден, кој исто така се пошегува дека останува буден пред спиење.

Тоа беше првпат Бајден да присуствува на годишната вечера на клубот Гридирон и Фондацијата за време на неговото претседателствување, а тоа се случува кога се приближуваат изборите во 2024 година и се вжештува реваншот меѓу Бајден и Трамп.

Бајден, сепак, брзо стана сериозен, истакнувајќи го она што го гледа како вистинска закана за демократијата ако Трамп, кој сè уште тврди дека изборите во 2020 година биле украдени, се врати во Белата куќа. Говорот имаше ехо на поентите на Бајден од кампањата и тој го критикуваше премногу мекиот однос на Трамп кон рускиот претседател Владимир Путин.

– Живееме во невиден момент во историјата. Демократијата и слободата се буквално на удар. Путин е во налет во Европа. Мојот претходник му се поклонува и му вели – прави што сакаш, рече Бајден.