Шпанецот Рафаел Надал го победи рускиот тенисер Данил Медведев во финалето на турнирот во Монтреал (Канада) убедливо со 2-0 во сетови.

Русинот успеа да освои само три гема, сите во првито сет (6:3), додека вториот заврши 6:0 за фаворитот.

Мечот траеше 1 час и 11 минути.

Мастерсот во Монтреал, Канада, се играше за награден фонд од 5,7 милиони долари.