Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди пограничната област меѓу Аргентина и Чиле, соопшти Германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ)

Епицентарот на земјотресот бил регистриран на длабочина од 162 километри.

Засега нема информации за причинета материјална штета или повредени и загинати луѓе.