Кина одобри почетна фаза на тестирање на луѓе за две експериментални вакцини против новиот коронавирус од кој во светот починаа повеќе од 100.000, објави денеска новинската агенција Ксинхуа.

На развојот на вакцината работи кинеската подружница на Синовац Биотек (Sinovac Biotech)  и Институтот за биолошки производи во Вухан, подружница на кинеската државна фармацевтска групација.

Кина во март доби зелено светло за второто клиничко тестирање на кандидати за вакцина против коронавирусот, која ја развија кинеската воена академија за медицински науки и фирмата за биотехнологија CanSino Bio, набргу откако американскиот производител на лекови Modernа соопшти дека почнал со тестирање на вакцина врз луѓе заедно со американските национални институти за здравје.