Дваесеткратниот грен слем шампион Рафаел Надал по пласманот во четвртото коло на Австралија опен одговори на прашањето дали се сомневал дека ќе може да се врати по повредата на стапалото, поради која не играше од крајот на претходното лето.

– Секој ден. Вистина е. Многу месеци не можев да тренирам правилно. Се обидував да одам на терен секое утро, но понекогаш можев да тренирам само 20 минути, понекогаш 45. Понекогаш останував два часа. Беше многу тешко да се предвиди. Јас и докторот баравме решенија, пробавме различни работи. И иако го поминав овој процес неколку пати, секогаш го велам истото: полесно е да се справиш со повреда кога имаш распоред, кога знаеш дека, на пример, потребни се три месеци. Имате план, секоја недела работите на различни работи. Но, во мојот случај тоа беше многу потешко. Секој ден излегувате на терен или одите во вежбална, но нема напредок. Психолошки е многу потешко. Сепак, задоволен сум од тоа како се справив. Имав добро расположение и, веројатно, тоа ми помогна да се вратам. Не знам што ќе се случи следно, но сега уживам во секој ден, истакна Надал.

Во осминафиналето на Австралија опен, Надал утре ќе ги одмери силите со Адријан Манарино од Франција.