По однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 428 прекршоци во текот на изминатото деноноќие  на територијата на Република Македонија, соопштија денеска од МВР.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид 19.