Во Бугарија од денеска Централната изборна комисија (ЦИК) почнува со прифаќање документи за регистрација на партиите и коалициите за учество на претседателските и потпретседателските избори и предвремените парламентарни избори, закажани за 14 ноември , јави дописникот на МИА во Софија.

Прифаќањето на документите ќе трае од денеска до 29 септември.

Ова ќе бидат трети парламентарни избори во Бугарија во 2021 година. До сега, немало таков преседан во 142 години бугарска политичка историја по ослободувањето од османлиското ропство.

Истовремено, ова ќе бидат први заеднички парламентарни и претседателски избори во поновата политичка историја на Бугарија, во последните 32 години од соборувањето на комунистичкиот диктатор Тодор Живков, во есента 1989 година.

Засега ЦИК предлага да се гласа со едно гласачко ливче . Гласачите ќе можат да одлучат дали ќе гласаат на двата избори или само на едниот од нив. Дополнителни 1.600 машини за гласање и 26.000 флеш драјвови во вредност од 9.500.000 лева (4.500.000 евра) ќе бидат купени за изборите „две во едно“.

Веќе почнаа прегрупирањата на бугарската политичка сцена. Сите локални аналитичари со нетрпение чекаат да се појави новиот политички проект на двајцата поранешни министри во привремената влада во Бугарија, Кирил Петков и Асен Василев. Двете партии, Волт и Средната политичка класа, постигнаа коалициски договор со партијата на двајцата поранешни привремени министри, Кирил Петков и Асен Василев, „Промената продолжува“, и идната коалиција ќе го носи тоа име во парламентарниот избори.

„Демократска Бугарија“ им предложи на двајцата поранешни министри да формираат заедничка коалиција за парламентарните избори. Маја Манолова, исто така, предложи создавање заедничка коалиција меѓу „Промената продолжува“, „Демократска Бугарија“, „Застани БГ“. Доаѓаме “и по желба, партијата на Слави Трифонов, со што се гарантира општо мнозинство за реформи по 14 ноември.

Во врска со претседателските избори засега, само двојката Румен Радев и Илијана Јотова официјално изјавија дека ќе се кандидираат на претседателските избори на 14 ноември. За нивниот втор мандат, тие ќе бидат предложени од иницијативниот комитет, во кој ќе бидат вклучени претставници од сите политички ориентации.

Засега, се уште не е познато кого ќе предложи главната опозициска партија ГЕРБ за претседател и потпретседател. Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов објави дека не е заинтересиран за претседателската функција. Другата неизвесност е кој кандидат ќе го поддржи Движењето за права и слободи (ДПС, нивните гласови отсекогаш биле важни за претседателските избори во Бугарија.

БСП се уште не одлучи дали ќе ја поддржи двојката Румен Радев – Илијана Јотова, како што беше на претходните претседателски избори во 2016 година. Причината за неизвесноста беше дали претседателот Румен Радев ќе ја поддржи партијата на двајцата поранешни привремени министри што ги назначи. Со цел одржувањето на претседателските избори во Бугарија да биде легитимно во првиот круг, мора да гласаат 50 отсто од запишаните избирачи во државата.