Градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу, од денеска е во дводневна посета на Атина, а ќе се сретне со неговиот домаќин, атинскиот градоначалник Костас Бакојанис и ќе биде примен од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Имамоглу, дводневната посета ќе ја започне претпладнево со средбата со Бакојанис во Општина Атина, а потоа, двајцата градоначалници ќе заминат во премиерската палата, каде што ќе бидат примени од Мицотакис.

Според официјалната програма, Имамоглу ќе ги посети Акропол, Националната галерија, плоштадот Синтагма за одблиску да ги види новините што ги подготвува општина Атина, а вечерва, во античкиот театар под Акропол, ќе ја следи изведбата на Моника Белучи на монологот „Maria Callas: Letters and Memories“.