Фудбалерот од средниот ред Темуе Бакајоко би можел да се врати од Милан во Челзи на крајот на сезоната.

Според новинарот Николо Шира, италијанскиот клуб, кој го изнајми 27-годишниот Французин од лондончани, не планира да го откупи играчот.

Во исто време, опцијата за задолжителен откуп од 15 милиони евра, поврзана со бројот на одиграни натпревари од играчот, повеќе не може да се активира.

Милан не смета на Бакајоко и ќе го замени со Томазо Ранавеј, кој оваа сезона настапува како позајмен во Торино.

Во тековната сезона, Бакајоко учествуваше на 17 натпревари за Милан и не постигна гол ниту асистенција.

Фудбалерот нема играно од 17 јануари 2022 година. Тогаш одигра цел натпревар против Специја (1:2).