Фудбалерот за врска Лука Модриќ ќе помине уште една сезона во Реал Мадрид. Двете страни се согласија да го продолжат договорот до летото 2022 година.

Триесет и петгодишниот играч се согласи на намалување на платата предложена од „Кралевите“.

Хрватот помина девет сезони во Реал Мадрид. За тоа време, тој одигра 383 натпревари, постигна 26 гола и оствари 61 асистенција.

Со тимот од Мадрид, Модриќ четири пати ја освои Лигата на шампионите и двапати стана шампион на Шпанија.

Во 2018 година, фудбалерот ја освои „Златната топка“.