Реал Мадрид ја отфрли веројатноста за купување на напаѓачот на ПСЖ, Нејмар, објави „АС“.

Според весникот, лично претседателот на клубот, Флорентино Перез се противи на идејата за трансфер на 27-годишниот Бразилец.

Перез верува дека сензационалниот скандал околу Нејмар со обвиненија за силување ќе има лош ефект врз репутацијата на клубот, со оглед на тоа што напаѓачот играше за Барселона од 2013 до 2017 година.

Претходно беше објавено дека пред три недели, агентот Нејмар се состана со Перес во Шпанија.

Во сезоната 2018/19 Нејмар одигра 28 натпревари во ПСЖ, постигна 23 гола и даде 13 асистенции