Владејачкиот СДСМ денеска демантира дека се разговара за реконструкција на Владата, посочувајќи дека единствената промена што ќе следи во составот на Владата е нов министер за локална самоуправа.

-СДСМ ги демантира написите во одредени медиуми за наводна реконструкција на Владата. Ниту партиското раководство, ниту највисоките партиски органи, досега воопшто не разговарале за реконструкција на Владата. Единствена промена што ќе следи во составот на Владата е нов министер за локална самоуправа кој треба да дојде на местото на Горан Милевски кој се повлече од функцијата, се наведува во соопштението од СДСМ.Наводите дека ќе се менуваат министри од редовите на СДСМ, како што се посочува, се свесни манипулации кои доаѓаат од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во обид да ја дефокусира јавноста од своите внатрепартиски проблеми, како и мега скандалот со тендерот од 136 милиони евра во Град Скопје.-Владата предводена од СДСМ останува фокусирана на менаџирање со економската и енергетската криза, како и креирање нов пакет мерки за помош на граѓаните и стопанството, се наведува во соопштението.