Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на коронавирусот. Пријавени се вкупно 13 починати лица, а регистрирани се 215 оздравени пациенти.

Од новозаразените 725, од Скопје се 274, Прилеп – 79, Кавадарци – 55, Тетово – 39, Куманово – 34, Охрид – 29, Гевгелија – 26, Неготино – 25, Велес -24, Штип -20, Гостивар -18, Битола -16, Струмица – 13, Кочани – 12, Струга и Крива Паланка – по 11, Богданци – 6, Крушево – 5, Ресен – 4, Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово, Кратово и Демир Капија – по 3, Кичево – 2, Берово – 1.

Од 215 оздравени пациенти, од Скопје се 125 , Прилеп – 19, Кавадарци – 13, Струмица – 9, Велес – 6, Битола – 5, Тетово, Куманово и Неготино – по 4, Гевгелија, Делчево, Демир Капија, Кичево и Радовиш – по 3, Гостивар, Ресен, Пробиштип и Демир Хисар – по 2, Кочани, Крива Паланка и Виница – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (85г, 78г, 72г, 64г) и Куманово (70г, 63г, 57г, 50г) и по еден пациент од Тетово (66г), Прилеп (72г), Битола (71г), Велес (75г) и Пробиштип (83г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.342 тестови преку: ИЈЗ-1029, ЦЈЗ Скопје-86, Авицена-268, Биотек-337, Жан Митрев (Филип Втори)-116, Систина-218, Лаор–183, МАНУ-0, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-92, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-45, Ремедика-23, ИБЗД Козле-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 903, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 509.720 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 100.632, бројката на оздравени пациенти е 90.311, на починати е 3.098, а бројот на активни случаи изнесува 7.223.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во Скопје вкупно заболени се 43959, а активни 3153; Куманово 5496, активни 222; Тетово вкупно заразени 5395, активни случаи 259; Прилеп 5232, активни 551 Гостивар 3755, активни 132; Штип 3633, активни 118; Битола вкупно позитивни 3392, активни 156; Велес 3398, активни 235; Охрид 3187, активни 434; Кавадарци 3213, активни 508; Струмица 2674, активни 151; Струга 2378, активни 175; Кочани 1804, активни 62; Кичево 1761, активни 60; Гевгелија вкупно заразени 1164, активни 151; Неготино 1154, активни 152; Свети Николе 1105, активни 24; Ресен 803, активни 71; Крива Паланка 807, активни 67; Дебар 788, активни 43; Радовиш 744, активни 31; Делчево 730, активни 190; Берово 639, активни 28; Пробиштип 536, активни 23; Виница 515, активни 22; Валандово 356, активни 23; Кратово 272, активни 36; Демир Хисар 260, активни 10; Крушево 265, активни 60; Македонски Брод 252, активни 7; Богданци 255, активни 29; Демир Капија 238, активни 28; Македонска Каменица 193, активни 4; Пехчево 184, активни 3; Дојран 95, активни 5