Мечка е усмртена откако во неа изутрина удрило возило на патниот правец Гостивар – Охрид, а нема повредени лица.

Според пријавата на единствениот повикувачки број за итни случаи 112, сообраќајната несреќа се случила во 05.37 часот кај вториот каменолом на патот Гостивар Охрид.

На местото на несреќата, присутни се полициски службеници од полициска станица Гостивар и увидна екипа. Исто така, известени се и Националниот парк Маврово и ТППЕ – Гостивар за отстранување на усмртената мечка од магистралниот пат, информира Регионалнит центар за управување со кризи – Тетово.

Фото: Архива