Десет министри Албанци, 7 Македонци – така ќе изгледа македонската Влада ако Алијанса за Албанците влезе во владината коалиција.

Тоа, како што објави во својата анализа ТВ Алфа, го покажуваат коалицоните математики, судејќи според шпекулациите познати во јавноста.

Според она што неофицијално го прифатиле Ковачевски и Ахмети, Таравари треба да ги добие министерските места во правда, здравство, информатичко општество и министер без ресор за дијаспора.

Целата анализа на ТВ Алфа може да ја видите и слушнете ТУКА.