Д-р Ален МАНДЕЛ

Добредојдовте.

Кардиоваскуларни болести, срцето, артерии, крвен притисок – убиец број еден во светот. Ќе споделам со вас денес едноставен еликсир кој ќе направи огромни промени за да ги заштити вашите артерии и да го одржи вашиот кардиоваскуларен систем здрав. Знаеме дека лошата исхрана е она што доведува до прекумерна тежина, отпорност на инсулин, дијабетес, како и многу други здравствени проблеми. А кога ќе се здебелите, ги зголемувате висцералните маснотии, опасната маст што го опкружува нашето црево околу нашиот стомак или црниот дроб, а тие масти се директно поврзани со метаболичкиот синдром, што доведува до висок крвен притисок, затнување на тие артерии, дијабетес, имунолошки недостатоци.

Значи, знаеме дека е толку важно да почнете да се храните здраво, и нема магично апче што ќе ви помогне, туку вие да го промените вашиот начин на размислување за да започнете да се храните здраво и природно. Ослободете се од рафинираните преработени шеќери, почнете да вежбате и погрижете се да го добиете тој одмор, бидејќи ако не го правите ова, ништо нема да ви помогне.

Дополнителни здравствени придобивки

Девственото маслиново масло е опширно проучувано како дел од медитеранската исхрана здрава за срцето, и докажано е дека помага во подобрување на вашиот добар холестерол, како и инхибиција на атеросклероза, што е затнувањето што се јавува во артериите. Ова исто така ќе помогне да се подобри функцијата на ендотелијата, внатрешниот дел на артериите, за да се одржат здрави. И токму тие полифеноли во тоа маслиново масло го намалуваат воспалението и ќе помогнат да се подобрат липидите во крвта за да се поддржи здравјето на вашите артерии и да се одржи нормалниот крвен притисок. Лошиот холестерол, првенствено LDL, липопротеините со ниска густина, е она што полека се акумулира во артериите, предизвикувајќи наслаги, кои можат да ја исфрлат крвта во срцето, наречен срцев удар или мозокот, наречен мозочен удар.

И има многу истражувања за лукот. Знаеме дека помага во намалување на високиот крвен притисок, помага во спречување на лузни и стврднување на артериите со атеросклероза, помага да се релаксираат крвните садови што помагаат да се зголеми протокот на крв во сите ткива, органи и клетки во вашето тело, а исто така ќе помогне во спречување на оштетување на клетките, помагајќи да се одржи внатрешниот дел од вашите артерии здрав и силен. А ензимите и хранливите материи во лимонот имаат моќна улога во намалувањето на срцевите заболувања, бидејќи тие флавоноиди во лимонот помагаат во заштитата на артериските ѕидови. Лимоните исто така ќе помогнат во детоксикација на црниот дроб, што има директно влијание врз нивото на гликоза и холестерол.

А кога станува збор за здрави артерии, нема ништо како кајенскиот пипер. Капсаицинот во кајенскиот пипер има многу од овие лековити својства. Тоа помага да се зголеми циркулацијата, ја подобрува јачината на крвните садови и го намалува таложењето на наслаги во вашите артерии. Конзумирањето кајен пипер, исто така, ќе помогне да се зајакне чувството на ситост и да се спречи гладот. А медот има многу лековити својства; тоа е антивирусно, антибактериско и антигабично. И студиите покажуваат дека суровиот мед има многу различни кардио-заштитни ефекти.

Рецепт

Сега, би сакал да ги прегледам овие едноставни состојки за да можете да го пиете ова. Ќе ви требаат една лажица екстра девствено маслиново масло, едно чешне лук, сок од една четвртина до половина лимон, неколку грама мелен кајен пипер и капка или две сиров мед.

Сега прво, би сакал да го земете вашето чешне лук и да го скршите и оставете го да отстои во воздух околу 10 минути. Со текот на тоа време, ензимите се менуваат, тој формира алицин. Тоа е она што ги носи моќните лековити својства во нашите тела. После тоа, ќе земете една лажица од вашето маслиново масло, по можност екстра девствено маслиново масло, и ќе ја ставите во мала чаша. Потоа можете да го земете исецканиот лук и да го ставите исто така. Ќе земете една лажичка од вашиот кајен пипер – можете да започнете со помалку на почетокот. Земете ја вашата четвртина до половина лимон, исцедете го, како и неколку капки мед. И тогаш сакам да измешате сè заедно, и всушност можете да додадете малку вода за да се разреди уште малку ако сакате.

По можност, сакам да го пијам ова на празен стомак како прво нешто наутро, иако поради кајенскиот пипер, па дури и лукот, сепак можете да го пиете ова после оброкот. Првото нешто наутро, но повторно, можете да го јадете после вечерата или пред вечерата ако можете да го толерирате лукот како и кајенскиот пипер. Ова има синергетски ефект во помагањето на вашиот кардиоваскуларен систем, како и на тие артерии. Ова всушност ќе им помогне на многу други системи низ вашето тело, од метаболизмот на мастите до регулацијата на гликозата и инсулинот, и се надеваме дека ова може да спречи многу болести и во иднина. Но запомнете, мора да се храните здраво и да ги правите сите правилни работи.

Ви посакувам добро здравје. Ве молиме споделете го ова видео со вашите пријатели и семејството, оставете ги вашите коментари подолу и што е најважно, направете го вашиот ден убав. Јас сум д-р Ален Мандел.