Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала вечерва го погоди Преспанскиот регион.

Земјотресот е почувствуван во 18:45 часот, а епицентарот е на 4 километри од ресенското село Грнчари  во Преспанскиот регион.

Засега нема подетални информации за евентуални последици од потресот.