Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 82, Кавадарци – 8, Куманово – 6, Прилеп, Битола, Неготино и Крива Паланка – по 2, Тетово, Велес, Струмица, Кичево, Свети Николе, Ресен, Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 419 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Куманово – 46, Струмица – 27, Кавадарци – 23, Штип – 20, Тетово – 18, Битола – 12, Дебар – 10, Валандово – 9, Свети Николе – 8, Гостивар и Пробиштип – по 7, Велес и Кочани – по 6, Прилеп, Крива Паланка, Кичево, Ресен, Гевгелија и Берово – по 4, Неготино, Радовиш, Кратово, Крушево и Пехчево – по 3, Македонска Каменица и Македонски Брод – по 2, Охрид и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 7 починати лица од Скопје (78г, 78г, 76г, 76г, 72г, 67г и 66г) и по едно починато лице од  Куманово (66г), Струмица (72г), Штип (62г), Дебар (37г) и Велес (84г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавено е уште едно лице, со датум на смрт 25.09.2021 година. Починатото лице е од Крива Паланка, на возраст од 77 години, починат во домашни услови.

Направени се 1.726 тестови преку: ИЈЗ-27, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-8, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-78, Биотек-71, Систина-53, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-320, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-36, Ројал Медика –0,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 996.

Досега во земјата се направени вкупно 1.279.154 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.999 бројката на оздравени пациенти е 171.375, на починати е 6.607, а бројот на активни случаи изнесува 12.017

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 82605, Активни 5629

Куманово 11256, Активни 941

Тетово 10798, Активни 932

Прилеп 8993, Активни 294

Гостивар 7948, Активни 482

Битола 7046, Активни 277

Велес 6152, Активни 318

Охрид 5907, Активни 515

Кавадарци 5853, Активни 211

Струмица 5694, Активни 304

Штип 5660, Активни 227

Кичево 3935, Активни 408

Струга 3774, Активни 365

Кочани 3206, Активни 138

Гевгелија 2392, Активни 79

Неготино 2307, Активни 37

Свети Николе 1873, Активни 112

Ресен 1528, Активни 93

Радовиш 1501, Активни 94

Дебар 1447, Активни 113

Крива Паланка 1400, Активни 83

Берово 1205, Активни 28

Делчево 1116, Активни 68

Виница 1022, Активни 51

Пробиштип 907, Активни 36

Валандово 806, Активни 27

Кратово 551, Активни 52

Богданци 544 11

Крушево 522, Активни 15

Македонски Брод 464, Активни 27

Демир Хисар 432, Активни 20

Демир Капија 409, Активни 7

Пехчево 312, Активни 4

Македонска Каменица 295, Активни 18

Дојран 139, Активни 1