Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси најверојатно ќе го пропушти натпреварот од 3. коло од Примера против Осасуна, пренесува „АС“.

Забележано е дека играчот продолжува да тренира според индивидуална програма. Во најдобар случај, тој ќе спроведе две тренинзи со тимот пред средбата со Осасуна.

Прогнозите се дека Меси може да се врати во општата група дури по септемвриската пауза во првенството поради репрезентативни натпревари.

Фудбалерот продолжува да се опоравува од повредата добиена за време на претсезонските подготовки.