Дани Алвеш е повторно во својата земја Бразил, каде ќе го облече дресот на Сао Паоло.

36-годишниот десен бек потпиша 3,5-годишен договор. Алвеш му се придружува на Сао Паоло како слободен агент откако неговиот договор со Пари Сен Germермен не беше обновен.

– Дани Алвеш е олицетворение на она што раководството го сака за Сао Паоло. Еден од водечките светски фудбалери, признат по својот професионализам, жестока решителност и бескрајна жед за титули и победи. Тој е социјално посветен граѓанин и голем патриот. Затоа, Сао Паоло доби на сите фронтови. Еден ден му реков на Даниел дека ќе дојде да игра во Сао Паоло. Денес, сум радосен и горд што го исполнив тоа ветување, рече претседателот на клубот, Карлос Августо Де Баросе Силва.

Минатата сезона Бразилецот одигра 32 натпревари, постигна 3 гола и 8 асистенции за ПСЖ. Тој беше поврзуван со враќање во Барселона и трансфер во Манчестер Сити, па неговата одлука да игра во матичната земја беше малку изненадувачка.

Алвеш има искуство во Бразил, а неговиот прв професионален клуб е Баија. Во 2002 година, тој се пресели во Севља, Шпанија, каде започна неговото патешествие во Европа.