Бројот на лица заразени со коронавирус на Купот на Америка се искачи на 140, објави прес-службата на КОНМЕБОЛ.

– Од 15.235 тестови од почетокот на турнирот, 140 покажаа позитивен резултат, што е околу 0,9 проценти. Повеќето од заразените се работници, членови на делегации и ангажиран персонал, стои во соопштението.

За потсетување, претходно во националниот тим на Венецуела беа регистрирани 13 случаи на инфекција. Покрај тоа, беа забележани позитивни тестови во репрезентациите на Боливија, Колумбија и Перу.

Фудбалскиот Куп на Америка требаше да се одржи во Колумбија и Аргентина. Сепак, турнирот беше преместен во Бразил поради масовните протести во Колумбија и тешката епидемиолошка состојба во Аргентина.