После пет децении целосно го реновираме објектот на специјалистичко-консултативниот оддел на Институт за трансфузиска медицина, објави денеска на својот Фејсбук профил министерот за здравство во заминување, Венко Филипче.

Тој посочува дека здравствената заштита ја подигнале на повисоко ниво.