Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун му честиташе на рускиот претседател Владимир Путин за победата на претседателските избори, објави севернокорејската новинска агенција КЦНА.

Новинската агенција објави дека Ким „испратил честитки“ до претседателот Путин и дека „амбасадорот на Северна Кореја во Русија, Шин Хонг-Чул, ќе ги достави честитките до руското Министерство за надворешни работи“.

Двајцата лидери ја истакнаа повеќеслојната соработка меѓу двете земји на минатогодишниот самит Северна Кореја-Русија, каде, како што јави КЦНА, ги покажаа своите блиски односи и покрај загриженоста на меѓународната заедница.

Владимир Путин вчера извојува убедлива победа на претседателските избори во Русија, освојувајќи 87,34 отсто од гласовите врз основа на 98 отсто од преброените ливчиња, со што обезбеди петти мандат на функцијата.

фото: архива