Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг рече дека НАТО не е дел од војната меѓу Русија и Украина, но му помага на Киев.

– Ако победи Путин во оваа војна, тоа ќе значи дека живееме во многу опасен свет. Тоа ќе биде вистинска катастрофа. Путин е одговорен за војната, вели Столтенберг.

Тој смета дека Русија е агресор, а Укриана е жртва.

Шефот на Северноатлантската алијанса се обрати на прес конференција попладнево по говорите на рускиот и украинскиот претседател денеска, како и официјалниот чин на припојување на четирите украински области кон Русија по референдумите.

Столтенберг рече дека анексијата на Херсон, Запорижје, Доњецк и Луганск од страна на Русија е “најголемиот обид за насилна анексија на територија во Европа од Втората светска војна“.

Со ова и со делумната воена мобилизација, како и нуклеарните закани на рускиот претседател Путин, постигната е “најголемата ескалација од почетокот на воената агресија на Русија врз Украина“, на 24 февруари оваа година.

НАТО и земјите членки ќе продолжат да ја поддржуваат Украина, вклучително и во враќањето на анектираните територии, рече Столтенберг.

-Украина има право да ги врати украинските територии окупирани од руските сили, да се бранат и да ги ослободат териториите, и обидот за нелегална анексија не ја менува природата на конфликтот, изјави Столтенберг. И додаде дека ако се прифати анексијата од страна на Русија и нуклеарните закани, “тогаш прифаќаме нуклеарна уцена, дека со закана за употреба на нуклеарно оружје авторитарни сили можат да постигнат тоа што сакаат“, изјави шефот на НАТО.

Тој рече дека само Путин има одговорност да ја прекине војната.

Во однос на апликацијата за членство во НАТО, потпишана од украинскиот претседател Зеленски попладнево, Столтенберг повтори дека секоја земја во Европа има право да аплицира, но дека во моментов фокусот е да и се помогне на Украина. Првиот човек на Алијансата не одговори ниту за можноста за брзо приклучување кое го бара Зеленски, по примерот на Шведска.