Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.814 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 78, Прилеп – 18, Кавадарци – 15, Тетово – 12, Охрид и Струмица – по 10, Куманово, Велес и Струга – по 6, Дојран – 3, Гостивар, Гевгелија и Неготино – по 2, Штип, Битола, Кичево, Свети Николе, Ресен, Крива Паланка, Берово, Виница, Валандово и Крушево – по 1.

Регистрирани се 206 оздравени пациенти од: Скопје – 146, Куманово – 14, Тетово – 8, Велес – 7, Гостивар – 5, Кичево – 4, Струмица, Штип и Битола – по 3, Виница, Кочани, Кратово и Демир Капија – по 2, Прилеп, Кавадарци, Крива Паланка, Валандово и Радовиш – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица. Шест пријавени смртни случаи се починати во тек на месец декември.
Починати се 6 пациенти од Скопје (89г, 87г, 79г, 69г, 61г и 60г), три од Гостивар (81г, 63г и 59г), два од Куманово (71г и 62г) и по еден смртен случај е пријавен од Битола (70г) и Струга (78г). Дванаесет пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во Дом за стари лица.

Направени се 1.814 тест преку: ИЈЗ-390, ЦЈЗ Скопје-45, Авицена-218, Биотек-228, Жан Митрев (Филип Втори)-129, Систина-203, лабораторија Лаор–250, МАНУ-71, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-60, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-5, ГАК-0, Синлаб-28, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 187, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 486.961 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.052, бројката на оздравени пациенти е 87.652, на починати е 2.989, а бројот на активни случаи изнесува 6.411.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42389, активни 2893
Куманово 5363, активни 236
Тетово 5271, активни 225
Прилеп 4833, активни 312
Гостивар 3703, активни 121
Штип 3565, активни 79
Битола 3317, активни 134
Велес 3288, активни 244
Охрид 3041, активни 398
Кавадарци 2947, активни 431
Струмица 2624, активни 155
Струга 2319, активни 172
Кочани 1771, активни 51
Кичево 1748, активни 71
Свети Николе 1099, активни 27
Гевгелија 1074, активни 103
Неготино 1041, активни 88
Дебар 777, активни 45
Ресен 777, активни 67
Крива Паланка 759, активни 43
Радовиш 739, активни 47
Делчево 698, активни 211
Берово 624, активни 37
Пробиштип 521, активни 20
Виница 504, активни 23
Валандово 338, активни 14
Демир Хисар 256, активни 11
Македонски Брод 250, активни 11
Кратово 252, активни 26
Богданци 233, активни 11
Крушево 234, активни 43
Демир Капија 227, активни 40
Македонска Каменица 192, активни 4
Пехчево 183, активни 4
Дојран 95, активни 14