Поранешниот премиер на Република Македонија и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски даде интервју за италијанската национална телевизија РАИ.

Тој објаснува пошироко за прогонот што го доживеа:

– За случајот за кој бев осуден е фабрикуван и фалсификуван, објаснува експремиерот Груевски, кој доби политички азил во Унгарија.

Ви го пренесуваме прилогот на италијанската ТВ во целост, титлуван на македонски јазик.

Интервју

Интервју за италијанската телевизија РАИ

Gepostet von Nikola Gruevski am Freitag, 1. März 2019