Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, а УВ индексот ќе биде 8.

Утринската температура ќе се движи од 9 до 17 степени Целзиусови, а максималната дневна ќе достигне до 33 степени.

Во Скопје слично време, со утринска температура 14 и максимална 31 степен.