Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус еден до  девет, а  дневната од 18 до 26 степени.

Во Скопје, сончево со слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до 25 степени

Во понеделник попладне и во вторник времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Услови за локален дожд ќе има и во четврток.