Раководството на европскиот првак Ливерпул има намера да го продолжи договорот со тренерот на Јирген Клоп, објавија британските медиуми.

Според „Гардијан“ актуелниот  договор на Германецот истекува летото 2022 година. Неговата плата изнесува седум милиони фунти годишно.

Со новиот договор Клоп ќе добива повисока плата.

Во Ливерпул веруваат дека продолжувањето на договорот со тренерот може да означи почеток на нова брилијантна ера во историјата на клубот. Во сезоната што заврши, Ливерпул ја освои Лигата на шампионите, победувајќи го Тотенхем во финалето (2: 0), а во Премиер лигата го освои второто место.