Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо се сети на неговото ривалство во Шпанија со напаѓачот на фудбалерот на Барселона, Лионел Меси.

– Сигурен сум дека тој го почувствува ривалството меѓу Реал Мадрид и Барселона. Му се допадна оваа конфронтација. Тој дури призна дека нашите три победи во ЛШ малку го вознемирија. Ова е нормално. И јас се чувствував на истиот начин кога тој освои толку многу трофеи со Барселона во Примера. Трофеи кои исто така сакав да ги освојам. Тоа беше здраво ривалство, изјави Роналдо.

Роналдо играше за Реал Мадрид од 2009 до 2018 година. Помеѓу 2008 и 2017 година, само Меси и Роналдо ја освоија Златната топка.