Руски рецепт стана хит на интернет, лесно се подготвува, а е многу лековит.

За рецептот во се потребни: едно јајце и 400 милилитри кантарионово масло, како и 60 грама пчеличен восок.

Јајцето се вари, се вади жолчката, белката не ви треба и се меша жолчката со восок.

Откако ќе се стопат на оган и ќе се слушне мало пукање, се става маслото. Се меша се остава да стои 20 минути  за да се лади и се става во тегла.

Се чува во ладилник најмногу 10 месеци.Ако ја користите за облоги, потребно е да се згрее на пареа.

Лекува уши, болно грло, гнојна ангина, синуси.

Примена на чудотворната маст

Воспаление на синусите

Истопетеја маста и веднаш сатвете ја во пипета.
За да не се стегне маста, направете го тоа брзо. Капнете капка а во носот два пати на ден во интервал од еден час. Лекарите тврдат дека на овој начин можете да се ослободите од месечниот синузитис – мастот ги пробива синусите и со голема сила го извлекува гнојот.

Гнојна ангина, апсцеси во грлото, воспаление на крајниците

Ставете маст во грлото и облоги на вратот. Ако се направи во вечерните часови, повторете ја постапката 2-3 пати и утредента апсцесот ќе пукне.

 Бронхитис, болка во желудникот, цревата

Три пати на ден пред јадење, земете половина лажичка маст.