Црниот дроб игра улога на фабрика за крв во нашето тело. Учествува во процесот на обнова на крвта. Исто така, помага да се зајакне и стимулира варењето на храната во организмот. Исто така, ја прочистува крвта и ги елиминира сите отрови и нечистотии од неа.

Можеме да заклучиме дека чистиот црн дроб носи здравје, виталност, енергија, добар изглед и добро расположение.

Најдоброто средство за превенција од болест на црниот дроб е да го чистите секој ден – пијте лажичка маслиново масло измешано со лажичка сок од лимон секое утро на празен стомак. Потоа, можете да уживате во вашиот појадок.

Овој „коктел“ можете да го подготвувате целиот живот, бидејќи и двете состојки се вообичаена храна.

По еден месец ќе ги почувствувате промените. Вашиот изглед ќе се подобри, темните кругови под очите ќе исчезнат, вашиот тен ќе стане свеж и ќе се подмладите. Цревата ќе работат како часовник, ќе заборавите на запек и дигестивни проблеми. Ќе се чувствувате здрави и полни со енергија.

Маслиновото масло, како ниеден друг производ, помага да се отворат каналите на црниот дроб и жолчното кесе. Жолчката е активен учесник во дигестивниот процес кој ја забрзува работата на вашите црева. Лимонот и брусницата имаат ист ефект врз варењето на храната. Чувајте го на собна температура. Можете да го чувате во фрижидер, но при ниски температури станува матно. Но, тоа сигурно нема никаков ефект врз неговите карактеристики.

Корисните својства на лимоните се добро познати на сите. Прво, лимонот е одличен извор на витамин Ц. Второ, тој ефикасно ги чисти крвните садови од наслагите на холестерол и придонесува за чистење на црниот дроб.